Behance Served Sites

Served is a collection of sites that showcase category specific content from Behance, the world's leading platform for creative professionals across all industries.

View All Served Sites →

Şahmeran

Info
Statistics
Created:
Last Edited:
1032
62
4
Description
Şahmeran efsanesinin çağrıştırdıklarından oluşan bir dizi fotoğraf.
Share
 • "Adamı kuyuya indirdiler... Defalarca kere yaptıkları gibi. Bu sonuncusuydu. Çıkarmadılar geri. Kuyunun dibinde düşündü adam: 'Ne olacak şimdi?'. Kuyunun dibi, adamı bana getirdi. Düşündüm: 'Ne olacak şimdi?.."  
   
  Önünde uzanan geleceği bilme arzusunu, bütün canlılar taşır… Elbette, hepsi kendi meşrebince. İnsanoğlu, bu uğurda hesap yapar, fal bakar, rüya tabirlerinden medet umar. Ağaçlar her santimde sonunu bulmak ümidiyle salar köklerini toprağa…
   
  Oysa bilmezler, başına gelecekleri önceden görmek, yüzleşme anında yaşanacakları büsbütün değiştirmez. Bir kötülüğün geleceğini katiyetle bilebilirsin, asla yeterince hazırlanamazsın.
   
  Ben de, kendi kaçınılmaz sonuma doğru, soğuk ve kaskatı eller üzerinde kat ettiğim bu yola gireceğimi, uzun zamandır biliyor ve bunu bekliyordum. Biraz sonra öleceğim. Parça parça edecekler beni.
   
  Her şeye rağmen, ölümüm vakitsiz olacak gibi geliyor. Gövdesi toprağa deyerek yaşayanlara özgü bir tür bilgeliğe sahip olmam, yok oluşa ilerlerken duyduğum burukluğun önüne geçemiyor. Içim eziliyor. Ah Camsap!.. Başka türlü olamaz mıydı?
   
  Sen, bedenimde taşıdığım sırrın, hayatımı saklanmaya bağladığını biliyordun. Ona ulaşmak isteyen aklın karanlığını ve acımasızlığını da... Günler, geceler boyu konuşmadık mı bunları?.. Yerimi bulan ilk insanı... İhaneti... Belkiya'yı...    
   
  Affet! Yolun sonundaki avluda parlayan keskin bıçak söyletiyor bunları bana. Yoksa, sana sitem etme hakkını hiç reva görmüyorum kendime. Başka çaren kalmayıncaya dek, beni ele vermemek için çırpındığını biliyorum. 
  Zaten bir sır, kimseyle paylaşılmazsa, anlamını yitirmeden kaç seher görebilir? Sen ne kadar dayanabilirdin? Sonuçta, sen de bir sırdın kuyunun dibinde... Arkadaşların terk edip gittiğinde... 
   
  Camsap! Heybende gizemimden bir parçayla salıverdim seni. Bundandır cellat, bıçağını gırtlağıma indirdi. Öldüm. Parça parça edildim. Kaynar kazanlara girdim. Bu, bedeldir. Ve kabulümdür. Çünkü bu bedeldir ki; sen varsın, Belkiya var diyeyse biraz da benim varlığım… Bu bedel, varlığımın sebebidir. Anlıyorum ki, uğruna ölmüş de olsam bu, “ben” diyebilmenin bedelidir… Ben… Şahmeran.
   
   
  Hüseyin Arslan

Comments: ( Comments )